Co zrobić z nowo zakupioną działką?

Jest rzeczą normalną, że wielu ludzi chce posiadać własną działkę, zwłaszcza taką, która położona jest na wsi. Bywa, że po realizacji naszego marzenia, nie mamy pojęcia jak rozsądnie urządzić teren naszej działki.

Jak zagospodarować pusty teren?

Plan zabudowy przestrzeni opłaca się odpowiednio przeanalizować, by stworzone przez nas koncepcje nie stały się ostatecznie całkowicie nietrafione lub szalenie nielogiczne. Jednym z rozwiązań jest niewątpliwie zorganizowanie na naszej działce ogródka. Jeżeli chcemy, możemy wybrać ozdobienie działki kwiatami, ale także drzewkami owocowymi czy grządkami z warzywami. Dla mieszczuchów zapach własnoręcznie wyhodowanych jabłek czy gruszek jest bezspornie pożądany czy nawet bezkonkurencyjny. Gdy przytrafi się nam, że dysponujemy własną działką, warto z tego mądrze skorzystać. Uprawianie pietruszek tudzież fasoli nie wymaga dużego nakładu pracy. Jeśli zaczniemy uprawiać własne warzywa, to zyskamy możliwość, aby cieszyć się wyjątkowym aromatem, którego nie można porównać do tego charakterystycznego dla warzyw produkowanych na skalę przemysłową. Hodowla warzyw i owoców bywa niegłupim wyborem również jeśli szukamy nowej pasji – być może stanie się nim właśnie ogrodnictwo. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na uprawę własnych warzyw, czy nie, z pewnością na działce przyda nam się budynek przeznaczony do składowania akcesoriów ogrodniczych. Jeżeli lubimy majsterkować, zbudujmy go z naturalnego materiału, najlepiej z drewna. Z analogicznego surowca bez trudu można zbudować również altankę, która będzie prezentować się stylowo. W ogrodowej altanie możemy zrelaksować się z naszą rodziną bądź z kolegami czy koleżankami z pracy – przyjemnie będzie w miłym gronie pograć w gry planszowe czy w karty. Jeżeli postawimy na działce altankę, to kapryśna pogoda nie będzie nam straszna – ulewny deszcz nie przeszkodzi naszej imprezie.

Prawne ramy budowy domu bez pozwolenia

Ciekawą ideą nierzadko jest także zbudowanie znajdującego się na terenie ogródka domu. Jeśli wolelibyśmy uniknąć wizyt w urzędach, warto spytać doświadczonych znajomych, w jakich sytuacjach można stawiać domki bez pozwolenia. Standardowy dom całoroczny wiąże się niestety z koniecznością załatwienia zezwolenia na budowę. Właściciele działek na ogół wybierają postawienie niewielkiego domu, co pozwala na uniknięcie konieczności uzyskania zezwolenia na budowę. Domki bez pozwolenia mamy prawo budować wyłącznie w niektórych zapisanych w ustawach sytuacjach przewidzianych przez prawo budowlane. Przede wszystkim nie mamy możliwości stawiania bez zezwolenia domków piętrowych czy innych niż wolnostojące. Równie ważna jest dla nas informacja, że powierzchnia domku nie może przekraczać 35 m2. Zwróćmy też uwagę, że domki bez pozwolenia można budować wyłącznie w ograniczonej ilości. Zgodnie z prawem na 500 m2 działki może przypadać maksymalnie jeden domek.