Czy chcesz wiedzieć to, co ważne – o ręcznikach?
Przez jaki pryzmat przede wszystkim patrzymy, nabywając ręcznik? 9 na 10 użytkowników chce widzieć walory estetyczne i zewnętrzną prezentację produktu. Jednak ręczniki nie tylko wpadają w oko, ale w pierwszej kolejności muszą zdać egzamin z użyteczności.
Wybieramy ręcznik – tajemnica najlepszego zakupu
Przy ocenie wartości ręczników spójrz na objętość, pochłanianie wody, okres osuszenia i solidne obszycie. Kiedy idzie o pochłanianie wilgoci, materiał z oznaczeniem 500 g na mkw to dolna granica podwyższonej chłonności. Tego typu ręczników trzeba spodziewać się na półkach z asortymentem wyrobów bawełnianych lub bambusowych. Oba rodzaje mają wiele zalet: są przytulne i miękkie, natomiast ręczniki bambusowe wykazują właściwości antybakteryjne. Wybierając ręcznik koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego wykończenie.
Ręczniki z mikrofibry i z innych materiałów gwarantujących szybkie wysuszenie
Teraz korzystamy z wyjątkowo absorbujących wilgoć ręczników szybkoschnących. Świetnie sprawdzają się jako ręczniki dla dzieci, jak i rodziców, plażowiczów i wyczynowców. Rzecz jasna przy kupnie ręcznika, trzeba dobrać format zależnie od funkcji, jaką ma pełnić.
Szybkoschnące ręczniki – co wziąć pod uwagę
Ręczniki o krótkim czasie suszenia różnią się pomiędzy sobą paroma właściwościami:
– ile czasu potrzebują na wyschnięcie,
– intensywna chłonność,
– czy nie są zbyt ciężkie, zwłaszcza gdy zabieramy je ze sobą w podróż,
– korzystna cena.
Wybór zależy od konkretnych oczekiwań. Mamy nieco inne upodobania, zatem najlepiej mieć świadomość, czy kupujemy ręczniki z weluru, mikrofibry czy frotte. Ręczniki frottowe są puszyste, przyjemne w kontakcie ze skórą, ale równocześnie ciężkie, dlatego w przypadku podróży okazują się mało użyteczne. Z drugiej strony welurowe (zalecane do wykorzystania w podróży) bywają do trzech razy lżejsze, jednak najczęściej zaleca się ręczniki z mikrofibry. Najlżejsze wyróżnia 6 razy krótszy czas suszenia od bawełny i 3 razy mniejsza masa od welurowych. Ale i one mają swoje niewielkie niedoskonałości. Wymagają trochę zaangażowania we wciągnięcie wody. Żeby się nimi dokładnie wytrzeć, trzeba pognieść ręczniki dość mocno i dotykać powierzchni, które chcemy osuszyć. Powinno się przywyknąć do podobnego użycia, jednak zawsze znajdą się osoby, które nie przekonają się do ich stosowania – wybierają puszystość i aksamitny dotyk.
Produkty o optymalnych parametrach kosztują sporo, często to nawet ponad 100 zł, co także oddala od decyzji o zakupie potencjalnych nabywców. Użytkownikom wypatrującym ekonomicznego egzemplarza warto polecić ręczniki szybkoschnące zrobione z weluru, których cena oscyluje wokół 20-40 zł, albo frottowe, których cena jest jeszcze niższa.