Dlaczego świeżo upieczony przedszkolak częściej zmaga się z infekcjami? – Odkryj tajemnice zwiększonej podatności na choroby u dzieci, które dopiero co zaczęły naukę w przedszkolu.

.Dlaczego świeżo upieczony przedszkolak częściej choruje na infekcje? – Przyczyny zwiększonej zachorowalności u dzieci rozpoczynających naukę.

Wstęp

Dla wielu rodziców pierwszy dzień w przedszkolu to moment pełen emocji i oczekiwań. To jednocześnie etap, który wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Jednym z głównych problemów, któremu muszą sprostać rodzice jest narażenie swojego dziecka na wiele różnych infekcji. Częste chorowania w pierwszych tygodniach pobytu w szkole są normą, ale warto poznać podstawy tej sytuacji.

Zmiana otoczenia

Podstawowym powodem dolegliwości zdrowotnych u dzieci tuż po rozpoczęciu żłobka lub przedszkola jest zmiana otoczenia. Dziecko od samego początku życia gromadzi odporność na bakterie i wirusy obecne w jego dotychczasowych miejscach pobytów -np dom czy miejsce pracy matki lub ojca . Nowe wnętrza oraz kontakty międzyludzkie wprowadzają nowe patogeny i sprawiają że organizmy naszym maluchom potrzebują więcej czasu by stawiły czoła tym zagrożeniom celem rozbudowania swojej siły obronnej..

Nowe wyzwania

Drugim czynnikiem sprzyjającym liczniejszej zachorowalności dzieci przy rozpoczęciu nauki w żłobku czy przedszkolu jest sam proces adaptacji do nowej sytuacji. Dziecko musi się nauczyć panować nad swoimi emocjami, przystosować do środowiska i zaznajomić z innymi dziećmi oraz pracownikami opieki. Wszystko to wymaga sporego nakładu energii ze strony malucha, co odbiera siłą rażenia na jego organizm wzmacniając tendencję chorobową.

Spotkanie nowych ludzi

Kolejnym wyzwaniem dla świeżo upieczonego przedszkolaka są już występujące bakterie i wirusy obecne wielokrotnie w zakładach edukacyjnych . Jak można łatwo się domyślić miejsca takich jak szkoły podstawowe czy też zupełnie prywatne placówki typu Klub Przedszkolaka nie różnią się zbytnio od punktów usługowych , sal gimnastycznych itd.prowadzących swe działalności zarówno dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dysponują one znacznie większym potencjałem możliwości przeżywania infekcji korzystając np., ze wspólnego sprzętu sportowego lub stylówek używanych przez wiele innych osób.

Ochrona przed infekcjami

Jak zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa osobistego? Odpowiedź jest prosta: higiena rąk ! Ważnym jest żeby dzieci takie nawyki otrzymały już w domu. Sprzątanie rąk przed posiłkiem, po powrocie z placówki czy udanych zabaw na spacerach to bardzo ważne aspekty dla zdrowia małych użytkowników. Nieco trudniejsze bywa zadanie z uczeniem dbania o siebie (szczotkowanie włosów, czyszczenie nosa i ucha itp.) natomiast wydaje się ze ta część „ruchoma” zmierza do zupełnego przewartościowania codziennego myślenia rodzicielskiego, szczególnie biorąc pod uwagę liczbę zachorowań przeżywanych przez nasze zdeterminowane maluchy.

Podsumowując ,Otaczanie dziecka właściwie dobranym środowiskiem oraz wprowadzenia mu możliwie jak najwięcej elementów poprawnych zachowań higienicznych są jednymi z najlepszych sposobami na redukcję liczby chorób w okresie początkowej nauki . Konsekwencja stosowania tych metod pomoże przezwyciężyć nie lada zawahaniom przy wejściu do kolejnego etapu jego życia.