Dofinansowanie do remontu łazienki z PFRON

W niepełnej sprawności fizycznej najważniejsze jest, aby umożliwić osobie chorej maksimum możliwej samodzielności. Tylko w taki sposób zarówno ciało, jak i psychika osoby niepełnosprawnej będzie w bardzo dobrej kondycji. Na przeszkodzie często stoją pieniądze, a raczej ich brak. Osoby niepełnosprawne niekiedy żyją z renty chorobowej i zasiłków, które wystarczają albo też nie, wyłącznie na pokrycie bieżących kosztów utrzymania. Niektórzy uznają ten los za wyjałowiony – można funkcjonować, ale nie wyruszy się na wczasy, nie wykona odświeżenia mieszkania oraz nie pojedzie na szalone buszowanie po galeriach choć raz na sześć miesięcy. Osoby niepełnosprawne, które pragną dostosować własne mieszkanie do indywidualnych wymagań, powinny starać się o dopłatę z PFRON. Czasem prosty uchwyt dla niepełnosprawnych może znacznie poprawić codzienne czynności w domu.

Które warunki trzeba wypełnić

Aby otrzymać dotację na remont toalety, musimy spełnić określone wymagania.Przede wszystkim dom, w którym chcielibyśmy wykonać adaptację pokoju, ma być nasz, a w przypadku gdy wynajmujemy, na remont powinien wyrazić pisemną zgodę gospodarz mieszkania. Bez tego nie będziemy mogli choćby pomarzyć o remoncie. Dotację usunięcia problemów architektonicznych przysługuje wszystkim ludziom o ograniczonej sprawności, jacy mają kłopoty w przemieszczaniu się, a dostosowanie pomieszczeń jest usprawiedliwiony potrzebami wynikającymi z ich kalectwa. Starając się o finanse na dopasowanie łazienki, trzeba złożyć odpowiedni dokument pisemny o dofinansowanie pozbycia się problemów do PCPR (lub MOPR) w mieście zamieszkania. Można też złożyć go online w SOW pod adresem sow.pfron.org.pl. Do dokumentacji trzeba dołożyć dokument poświadczający niepełnosprawność i deklarację o przychodach.

Co obejmuje dofinansowanie?

W wypadku dotacji całościowy remont pomieszczeń nie jest możliwy, dlatego nie jesteśmy w stanie za owe fundusze powymieniać płytek na nowe, wyłącznie z uwagi na ich nieładny wzór. Chodzi tu wyłącznie o likwidację istniejących barier, czyli usunięcie wszelakich komplikacji, jakie postaci niepełnosprawnej mogą utrudniać niezależne używanie toalety. Jesteśmy w stanie wiec zamontować uchwyt dla niepełnosprawnych, wymienić wanienkę na kabinę prysznicową bądź też powiększyć wejście. Skądinąd dofinansowanie z PFRON i jego kwota zależy od rodzaju niepełnosprawności, toteż np. osobom poruszającym się za pomocą wózka montuje się uchwyt dla niepełnosprawnych przy wannie czy sedesie a także każdą rzecz w łazience na właściwych poziomach, co jest powiązane z kupnem np. nowej szerszej umywalki, wanny razem drzwiami.

Ile jesteśmy w stanie dostać?

Procent dotacji stanowi do 95% remontu, jednak co najwyżej 15-krotność przeciętnej wypłaty. Ostatnie 5% to ograniczony do minimum udział samodzielny, jaki człowiek ograniczony ruchowo powinien sfinansować z indywidualnych zaskórniaków. Dopłatę eliminacji przeszkód konstrukcyjnych oraz warsztatowych można dostać raz na 3 lata. Ważny jest temat, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie nie oddaje zapłaconych opłat odświeżenia, dlatego z każdymi pracami powinno się wstrzymać do dnia uznania środków i podpisania deklaracji o dotacji z PFRON. Działaniami dofinansowanymi przez PFRON interesują się również przedsiębiorstwa o profilu budowlano-remontowym, które posiadają doświadczenie więc perfekcyjnie wiedzą, które czynności podlegają dotacji, a za które osoba niepełnosprawna będzie zmuszona płacić samodzielnie. Dopasowywanie toalety do postaci kalekiej najlepiej zostawić fachowcom, ponieważ istnieje niebywale dużo wymogów do wykonania, aby dane pomieszczenie faktycznie zmieniało codzienność osobie korzystającej.Chodzi tu przede wszystkim o dobre usytuowanie elementów trwałych takich jak wanna, szafka ze zlewem lub toaleta, jak i przyczepienie w dobrych miejscach i poziomach np. takich rzeczy jak uchwyt dla niepełnosprawnych czy alarm.