Jak wybierać tkaniny do domowych projektów DIY?
Codzienne użytkowanie produktów wykonanych z konkretnego materiału będzie uzależnione od tego, do czego on się nadaje. Nie każdy wie, jak dopasować tkaniny, a to jest to jednak niezbędne, aby na przykład potem uszyć sobie coś samodzielnie w domu zgodnie z własnymi preferencjami.
Dlaczego tak ważne są różnice pomiędzy tkaninami i dziedzinami?
Przede wszystkim należy przeprowadzić rozróżnienie pomiędzy najbardziej popularnymi materiałami wykorzystywanymi do szycia samodzielnego. Jeżeli chodzi o tkaniny, to będą one powstawać z dwóch typów nici. Jest to osnowa i wątek. Są one ułożone w stosunku do siebie prostopadle. Czym charakteryzują się tkaniny? Są słabo rozciągliwe lub w ogóle nie wykazują tej cechy. Struktury będą lepiej trzymać kształt.
Jeżeli natomiast chodzi o dzianiny, to będą one zwykle powstawały z jednego rodzaju nitki. Układa się ona w oczka, które wyglądają podobnie, jak te powstające, gdy ktoś robi na drutach. W przeciwieństwie do tkanin dzianiny są rozciągliwe. To gwarantuje, że będą lepiej się na ciele układać. W ich przypadku nie jest wymagane wykonywanie skomplikowanych wykrojów albo zaszewek.
Co proponuje amatorom hurtownia dzianin?
Jeżeli trafimy do miejsca takiego jak chwalona hurtownia dzianin, z pewnością natkniemy się na wszystkie materiały, które są niezbędne i sprawdzą się, jeżeli chcemy spróbować sił w projektach DIY. Z pewnością trzeba wcześniej skoncentrować się na tym, co będzie dla nas najważniejsze. Jeżeli ktoś stawia na komfort, to lepiej wybrać włókna naturalne. Każda dobra i ceniona przez klientów hurtownia dzianin oferować będzie na przykład bawełnę lub len. Dlaczego są tak bardzo cenione? Ponieważ nie uczulają, nie podrażniają i oddychają. Jednocześnie jednak należy pamiętać o tym, że na takich materiałach szybciej powstają zagniecenia.
Jeżeli natomiast wybierzemy dzianinę lub tkaninę, która ma niewielką zawartość włókien syntetycznych, to wtedy zagwarantowana będzie stabilizacja takiego materiału. Niezależnie od tego, czy uszyjemy sobie spódnicę, czy też bluzkę, tego rodzaju materiał charakteryzuje się dłuższym cyklem życia. Poza tym nie będzie się także tak odkształcać jak materiały w całości naturalne.
Jakie materiały wybierać do samodzielnych nadruków?
Na fali są także, jeżeli chodzi o typowo domowe amatorskie zajęcia, autorsko wykonywane nadruki. Tu także trzeba wybrać odpowiedni materiał. Pamiętajmy, że projekt, który chcemy umieścić na przykład na ekologicznej torbie albo klasycznej koszulce, będzie wpasowany. Dlatego też materiał musi być odporny na wysokie temperatury. Skład powinien przewidywać minimum 80% bawełny. W ten sposób będziemy mieć pewność, że jakaś grafika lub wzór będą dokładnie naniesione.