Jaka wersja domku na działkę?

Sporo przyszłych właścicieli planując własne Domki rekreacyjne drewniane bierze pod uwagę całkiem różne życzenia. Współczesne kształty kontra nastrój w tradycyjnym stylu – w wakacyjnym domku można uwzględnić naprawdę wszelkie możliwe pomysły. Ile zapłacimy za taki domek letniskowy oraz na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu

Między domkiem posadowionym a obiektem do transportowania

Ruchome odmiany domków daje się dowolnie przewozić z jednego miejsca na inne, chociaż posiadają wkomponowane na stałe poważne systemy: grzewcze, elektryczne i wodno-kanalizacyjne. Niezależnie od konwencjonalnej opinii o niewielkich kosztach mobilnych pomieszczeń jedynie przy wielkiej okazji przeznaczymy na nie mniej niż 20 tys. zł. Co więcej na wykonanie obiektu na zamówienie można czekać dosyć długo.

Można przytoczyć najczęstszych reprezentantów tej grupy:

· Domki rekreacyjne drewniane z kolami

· domki holenderskie – z okładziną na specjalnym stelażu, gotowe do przewozu

· przewoźne domki, czyli przyczepy kempingowe.

Domki z drewna stacjonarne mają zdecydowanie bardziej interesujący wygląd niż domki mobilne, ale przy okazji są bardziej wymagające. Najważniejszą sprawą może być nieodpowiednio dostosowana izolacja lub nierównomierne osiadanie. W takim domku możemy dowolnie zaprojektować okna, wyposażyć pomieszczenia na piętrze czy taras, co o co łatwiej przy dużym metrażu.

Wśród stacjonarnych odmian domów istotny jet podział na te kategorie

· niewielkie domki letniskowe, którym nie potrzeba przytwierdzenia do podłoża fundamentami;

· duże domki letniskowe z fundamentami – domy całoroczne.

Na co zwracać uwagę, decydując się na domek drewniany

W przypadku domku letniskowego musimy sprawdzić izolację cieplną, wykończenia okien i drzwi (uszczelnienia szyb, łączenie z ramą, okucia) oraz profesjonalne umieszczenie domku na działce i opcję zwieńczenia gontem lub dachówką. Drewno przeznaczone do budowy domków letniskowych musi być starannie wyselekcjonowane. Wszelkie uszkodzenia struktury, jak obluzowane sęki czy pęknięcia powinny dyskwalifikować deskę. Muszą być bez żadnych zwichrowań i skrętów, oznak robaków czy sinizny.

Domki rekreacyjne drewniane na działkę – letniskowe czy całoroczne

Zarówno tymczasowe, jak i całoroczne Domki rekreacyjne drewniane można przystosować do funkcjonowania w okresie zimowym. Ważną funkcję pełni ogrzewanie, które wymaga, aby domek posiadał zwiększoną wartość przekroju ścian i podłogi – opłaca się zastosować dodatkową warstwę izolacji cieplnej. Kolejna kwestia to niezawodne okrycie dachu bez nieszczelności i dobra cyrkulacja, która zabezpieczy przed nadmiarem wilgoci. W przypadku domków przeznaczonych do funkcjonowania również zimą dach powinien być solidny i wzbogacony o ocieplenie z wełny izolacyjnej, styropianu oraz zewnętrzną warstwę ceramiczną lub łupkową.