
Na co trzeba zwracać uwagę podczas wyboru pokrycia dachowego?
Dobór porządnego surowca na pokrycie dachu jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza wtedy, jeżeli planujemy postawić dom, ale dysponujemy niewielkimi środkami. Już na starcie należy mieć odpowiednią wiedzę oraz sprawdzić parametry istniejących rozwiązań. Dla pewności należy również zainteresować się poradnikami, które możemy znaleźć na przykład na stronie producenta lub dystrybutora.
Papa termozgrzewalna – czy warto ją wybrać?
Prace remontowe, bez względu na ich zakres, zawsze potrzebują odpowiedniego przygotowania i zaplanowania prac. Jest tak również podczas remontu pokrycia dachowego. W przypadku planu samodzielnej pracy, musimy w pierwszej kolejności ocenić stan i określić rodzaj pokrycia dachowego, a później zająć się wyborem materiału na jego wymianę. Część osób już w momencie wejścia na dach budynku dostrzega, że są tam liczne nierówności, z powodu których nie wiemy jak rozpocząć wymianę dachu. W tym momencie zadajemy sobie pytanie: czy lepiej będzie papę, czy też lepszy będzie gont bitumiczny? W takiej chwili najpewniej większość osób zgłosi się do dedykowanego punktu sprzedaży, i na miejscu zdecyduje się na specjalną masę, która nie potrzebuje rozgrzewania, a więc gont. Aby naprawić dach, potrzebne jest go zaledwie kilka warstw. Jednak czy naprawdę będzie to najlepszym rozwiązaniem? Niejednokrotnie takie opcje się sprawdzają, jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że gdy na dachu są widoczne nawet małe nierówności, to jest ryzyko, że nie w każde miejsce dotrzemy takim lepikiem, a przez to jest niebezpieczeństwo ponownego pojawienia się przecieków. Świetną alternatywą dla gontu jest w takim przypadku papa termozgrzewalna. Dokładne położenie jej na dachu budynku gwarantuje szczelności oraz trwałości, a przez to spokój od remontów na wiele kolejnych lat.
Pokrycie dachowe – rodzaj dachu ma znaczenie
Można odnieść wrażenie, że obydwie opcje są równie dobre i bez znaczenia jest co będzie naszym wyborem, jednak największe znaczenie przy wyborze ma kształt dachu. Gont bitumiczny idealnie sprawdzi się na dachu stromym bez względu na kąt nachylenia, pod warunkiem że będzie pozbawiony nierówności. Tylko wtedy jest bezproblemowy w montażu, a pokryty nim dach wyróżnia się wyjątkową odpornością i świetnie izoluje. Niestety podczas montażu trzeba się z nim obchodzić delikatnie. W przypadku papy termozgrzewalnej jest nieco inaczej. Poza tym wyróżnia się sprężystością i znacznie wyższą wytrzymałością. Jej wadą jest konieczność bardzo dokładnego przygotowania podłoża przed montażem, ważne jest też, aby na dachu nie było widocznych nierówności. Bez tego nie uda się wystarczająco stabilnie ją przymocować. W momencie montażu konieczne jest użycie specjalnego palnika, którym należy podgrzewać papę w trakcie aplikacji. Wyłącznie precyzyjny montaż zaowocuje uzyskaniem zadowalającego efektu pracy, na szczęście nie są to trudne czynności.