
Prywatna sauna – jak podejść do tematu?
Korzystanie z sauny nie musi być jedynie dla bogaczy. Czy należy posiadać ekstra teren na posesji lub specjalne urządzenia? Także ty możesz zdecydować się na własną saunę, jeśli marzysz o jej relaksujących zaletach. Na co trzeba się nastawić, idąc po prywatną saunę? W jakich warunkach ręcznik 140×70 jest wystarczający do radości z jej uroków?
Podstawowe sprawy przed uruchomieniem sauny
Nie zapomnij o tych rzeczach, jeśli w sprawie sauny już postanowione:
Miejsce na saunę. Licznym użytkownikom gorące łaźnie wydają się jedynie dużymi pomieszczeniami, jakie można spotkać w miejscach ogólnie dostępnych. Wbrew pozorom sauna nie potrzebuje zbyt wiele miejsca, a nawet zmieści się w mieszkaniu w blokach, na przykład w średniej wielkości łazience. Zamontowanie sauny w tym miejscu sprawia, że po wyjściu z niej uda się natychmiast wziąć zimny prysznic. Jeśli posiadasz dom, możesz postawić na wybudowanie sauny w ogrodzie. W takiej sytuacji powinno się umieścić tam prysznic, pod którym chłodzi się rozgrzany w saunie organizm.
Co trzeba wiedzieć przed instalacją sauny?
Mimo że sauna tradycyjnie wiąże się z chłodzeniem wody na rozgrzane kamienie, nowsze modele działają na prąd. Dlatego do podłączenia części grzewczych sauny należy zadbać o w zasilanie o odpowiednich parametrach. Do poprawnego działania sauny niezbędna będzie również instalacja wod-kan oraz system wentylacyjny, którego zadaniem jest odprowadzenie nadmiarowej pary wodnej na zewnątrz sauny. To ważne, szczególnie wtedy, gdy sauna instalowana jest we wnętrzu domu lub mieszkania, w łazience.
Ile to kosztuje? Ceny saun kształtują się odpowiednio do modeli, rozmiarów, profilu energetycznego oraz akcesoriów. Proste konstrukcje saun do domu kosztują w granicach 4-5 tysięcy złotych, czyli nie jest to koszt przekraczający możliwości finansowe kogoś o średnich dochodach. Jak w każdym przypadku, także sauny kosztują też kilka razy więcej – to przyszły użytkownik powinien zaplanować, ile może przeznaczyć na wyposażenie.
Sauna – nie taki diabeł straszny, jak go malują
Od setek lat sauna pozostaje cenionym sposobem na odpoczynek ciała i umysłu po pracowitym dniu. Sauna jest najlepszą receptą na wzmocnienie naturalnej odporności, uodpornianie własnego organizmu oraz odświeżenie dla każdej komórki. Najlepszą porą na ten typ zabiegu jest zimniejsza część roku, kiedy na dworze robi się chłodno i niesprzyjająca pogoda nie zachęca do podejmowania jakichkolwiek form ruchu. Za sprawą sauny można pobudzić organizm i dokładnie oczyścić z odkładających się toksyn. Przyjemne pobyty w łaźni nie tylko odprężą organizm, ale również w pozytywny sposób wpłyną na sprawność. To szczególnie istotne w naszej strefie klimatycznej, gdzie ograniczona ilość światła słonecznego i krótki dzień powodują, że człowiek potrzebuje jakiegoś zastrzyku pobudzenia.