Wanna czy prysznic – najlepsze rozwiązanie dla seniora

Osoby starsze i niesprawne ruchowo bardzo często mają problem z prostymi czynnościami. Niezwykle dużo wysiłku muszą włożyć m.in. aby się wykąpać. Kłopot ów tyczy się przede wszystkim wejścia do wanny albo brodzika i późniejsze wyjście.  By sprostać oczekiwaniom seniora, przy wyposażaniu łazienki, należy wziąć pod rozwagę jego potrzeby i przyzwyczajenia.

Co będzie lepsze?

Aby łazienka była praktyczna i jednocześnie bezpieczna, warto przy jej realizowaniu uwzględnić ograniczenia fizyczne osoby starszej. Prysznic bez brodzika to nowoczesne rozwiązanie. Niestety poszczególne ograniczenia sprawnościowe nie pozwolą seniorowi z niego korzystać.
Dodatki takie jak uchwyty oraz siedzenie umieszczane pod prysznicem efektywnie zmniejszają ryzyko poślizgnięcia. Za prysznicem przemawia niski koszt oraz prostota montażu. Jednak komfort i bezpieczeństwo zagwarantuje kabina prysznicowa o pokaźnych rozmiarach. Osoby z dysfunkcjami mogą mieć spory kłopot z wejściem do ciasnej kabiny. Stąd praktyczniejsza może okazać się wanna, w której senior może wygodnie usiąść oraz mieć podparcie pleców. Warto jednak pamiętać, że dla pewnych osób wejście i wyjście z wanny może okazać się prawie niewykonalne.

Doskonałe rozwiązanie – wanna z drzwiczkami

Przyzwyczajenie dla seniorów ma wielką wagę. Gdy wybierają wannę, nie warto zmuszać ich do prysznica. Ponadto warto pamiętać o tym, że nie każde mieszkanie można zaopatrzyć w kabinę bez brodzika.
Istnieje możliwość montażu wanny z ułatwieniem dla osób starszych i kalekich ruchowo. Mowa tutaj o specjalnych barierkach lub schodkach. Szczególnie funkcjonalna może okazać się wanna wpuszczona w podłogę. Nie każde mieszkanie jednak pozwala na takie rozwiązanie.
Każdy senior na pewno doceni rozwiązanie jakim jest wanna z drzwiczkami. Posiada ona mały próg wejścia dzięki czemu osoby z ograniczeniami fizycznymi nie będą miały problemu z wejściem do wanny.
Kąpiel w wannie z drzwiczkami nie wymaga pomocy opiekuna, zezwala na samodzielność.
Wanna zbudowana jest w taki sposób, aby niemożliwe było przypadkowe otworzenie się drzwiczek. Taka wanna to rozwiązanie nadające się do każdej łazienki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *