Wanna czy prysznic – najlepsze rozwiązanie dla seniora

Osoby starsze i niesprawne ruchowo bardzo często mają problem z prostymi czynnościami. Niezwykle dużo wysiłku muszą włożyć m.in. aby się wykąpać. Kłopot ów tyczy się przede wszystkim wejścia do wanny albo brodzika i późniejsze wyjście.  By sprostać oczekiwaniom seniora, przy wyposażaniu łazienki, należy wziąć pod rozwagę jego potrzeby i przyzwyczajenia.

Co będzie lepsze?

Aby łazienka była praktyczna i jednocześnie bezpieczna, warto przy jej realizowaniu uwzględnić ograniczenia fizyczne osoby starszej. Prysznic bez brodzika to nowoczesne rozwiązanie. Niestety poszczególne ograniczenia sprawnościowe nie pozwolą seniorowi z niego korzystać.
Dodatki takie jak uchwyty oraz siedzenie umieszczane pod prysznicem efektywnie zmniejszają ryzyko poślizgnięcia. Za prysznicem przemawia niski koszt oraz prostota montażu. Jednak komfort i bezpieczeństwo zagwarantuje kabina prysznicowa o pokaźnych rozmiarach. Osoby z dysfunkcjami mogą mieć spory kłopot z wejściem do ciasnej kabiny. Stąd praktyczniejsza może okazać się wanna, w której senior może wygodnie usiąść oraz mieć podparcie pleców. Warto jednak pamiętać, że dla pewnych osób wejście i wyjście z wanny może okazać się prawie niewykonalne.

Doskonałe rozwiązanie – wanna z drzwiczkami

Przyzwyczajenie dla seniorów ma wielką wagę. Gdy wybierają wannę, nie warto zmuszać ich do prysznica. Ponadto warto pamiętać o tym, że nie każde mieszkanie można zaopatrzyć w kabinę bez brodzika.
Istnieje możliwość montażu wanny z ułatwieniem dla osób starszych i kalekich ruchowo. Mowa tutaj o specjalnych barierkach lub schodkach. Szczególnie funkcjonalna może okazać się wanna wpuszczona w podłogę. Nie każde mieszkanie jednak pozwala na takie rozwiązanie.
Każdy senior na pewno doceni rozwiązanie jakim jest wanna z drzwiczkami. Posiada ona mały próg wejścia dzięki czemu osoby z ograniczeniami fizycznymi nie będą miały problemu z wejściem do wanny.
Kąpiel w wannie z drzwiczkami nie wymaga pomocy opiekuna, zezwala na samodzielność.
Wanna zbudowana jest w taki sposób, aby niemożliwe było przypadkowe otworzenie się drzwiczek. Taka wanna to rozwiązanie nadające się do każdej łazienki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *