Wanna dla podopiecznych z niepełnosprawnościami – wykorzystaj ją do komfortowej higieny

Wersja wanny dla niepełnosprawnych lub dla osób starszych to stały składnik starannie przygotowanej dla nich łazienki. Zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa i wspiera samodzielne życie, co pozostaje najważniejsze w przypadku korzystania z łazienki przez lokatora z niepełnosprawnością. Czy będzie to właściwa propozycja?

Wanna dla niepełnosprawnych – w jaki sposób ją wykorzystać?

Przede wszystkim wanny ze sklepu z armaturą nie są podobne do tych, które identyfikujemy jako wanny z drzwiami. Podobne wanny, standardowo umieszczane w pomieszczeniach sanitarnych, w sytuacji pacjentów o specjalnych potrzebach są zdecydowanie mniej bezpieczne niż nawet zwykła kabina prysznicowa z bardzo niskim rantem lub odprowadzeniem zamontowanym na antypoślizgowej terakocie. Dzięki temu pod prysznic da się radę przemieścić na wózku sanitarnym lub inwalidzkim, a podopieczny korzysta z pełni zabezpieczenia. Ale wanna dla niepełnosprawnych to wyjątkowe rozwiązanie, które charakteryzuje się dodaniem usprawnień i znacząco zwiększa bezpieczeństwo. Umieść w łazience odpowiednią opcję i zapewnij bliskiej osobie komfort kąpieli.

Jak znaleźć wannę dla niepełnosprawnych?

Na co zwrócić uwagę nabywając tę dedykowaną armaturę? Podstawowy element wanny dla niepełnosprawnych to wysokość. Żeby umożliwić samodzielne zażycie kąpieli, powinna lokować się na poziomie siedziska wózka. Najczęściej będzie to wielkość około 45 – 55 cm. Jednak nie musi to być aż tak istotne, gdy wybierzesz wanny z drzwiami. Budowa sprawia, że zapewnią one wysoki komfort higieny i niezbędną prywatność. Dzięki autonomicznemu wejściu korzystanie z wanny przypomina używanie kabiny prysznicowej. W dobrych wersjach poziom wejścia pozostaje bardzo obniżony, dzięki czemu brzegi obejmują niemal całą postać kąpiącej się osoby. W zależności od bryły ten typ wanny pozwala na mycie się postawie wyprostowanej albo przy użyciu zamontowanego siedzenia. W sprzedaży bywają także wanny dla osób z ograniczeniami ruchu, które posiadają już wbudowane siedzenia. W takiej wannie przyjęcie pozycji stojącej podczas kąpieli jest niemożliwością.